Produkcja miedzi

miedź

Legnicko-głogowski okręg miedziowy

Miedź jest jednym z pierwiastków chemicznych, które odegrały dużą rolę w rozwoju ludzkiej cywilizacji. Jej właściwości przewodzące są wykorzystywane w elektryce. Praktycznie każdy układ scalony oraz obwody większości urządzeń zawierają miedź. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa cuprum. Oznacza ono Cypr, na terenie którego wydobywano ten metal.

Wydobycie miedzi w Polsce odbywa się głównie na terenie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Znajduje się on na obszarze województwa dolnośląskiego i składa się z następujących powiatów: głogowskiego, polkowickiego, lubińskiego oraz legnickiego.

Zakłady górnicze Lubin – wydobycie miedzi i srebra

Pierwsze złoża rudy miedzi na terenie województwa dolnośląskiego zostały odkryte w 1957 roku. 3 lata później powstała najstarsza część okręgu, czyli Kopalnia Lubin, która zaczęła prowadzić działalność wydobywczą w 1968 roku. Szacuje się, że rocznie pracownicy kopalni wydobywają ponad 27 mln ton miedzi. Zakład nie jest tylko źródłem pierwiastka o rdzawej barwie. Na tych terenach znajdują się również złoża srebra.

Wydobyciem i przetwórstwem metali zajmuje się Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi (KGHM). Jest to jedna z największych polskich spółek skarbu państwa. Odgrywa czołową rolę w produkcji miedzi na świecie.

Zakłady wydobycia miedzi oraz srebra wpłynęły na rozwój całego obszaru, zwłaszcza pod kątem tworzenia miejsc pracy. W latach 60. i 80. XX wieku zatrudnienie w kombinacie otrzymała większa część mieszkańców Dolnego Śląska. W latach 90. można było zaobserwować proces zwolnień. Wiele osób znalazło pracę w innych sektorach np. w budownictwie bądź w handlu. Obecnie KGHM rozwija się i prowadzi rekrutacje.

Niestety eksploatacja rudy miedzi i srebra wpływa na powstawanie dużych zagrożeń ekologicznych. W związku z tym od 1991 roku wprowadzano specjalne programy ekologiczne. Celem inwestycji było zbudowanie instalacji odpowiadających za odsiarczanie spalin. Dodatkowo w 2000 roku powstała oczyszczalnia ścieków, która odprowadza wodę do Odry. W efekcie restrukturyzacji ośrodka ograniczono emisje szkodliwych substancji, ścieków oraz odpadów. Dzięki temu Unia Europejska wykreśliła Kombinat Górniczo-Hutniczy z listy zakładów szkodliwych dla środowiska.

Zostaw komentarz