Lubin – zwiedzanie miasta

zwiedzanie miasta

Zabytki w Lubinie

Lubin to miasto położone na Dolnym Śląsku, znane głównie z wydobycia miedzi. Tereny te należą do Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Nie tylko rozwinięty przemysł Lubina zasługuje na uwagę. Turyści znajdą tutaj wiele ciekawych zabytków, np. mury obronne, które powstały w XIV wieku. Do naszych czasów zachowało się około 70% budowli, w tym: stanowiska artyleryjskie, strzelnice oraz baszty. Jedną z baszt jest Brama Głogowska. Ten gotycki obiekt został wzniesiony na planie kwadratu. Na przełomie XVII i XVIII wieku pełnił rolę więzienia miejskiego.

Na terenie Lubina można też obejrzeć piękne, zabytkowe kościoły, np. Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej. Budowlę wznoszono dość długo: od połowy XIV do początków XVI wieku. Zwiedzając kościół, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rozmaite rodzaje sklepień w różnych częściach świątyni: sklepienie gwieździste (nawa główna), krzyżowo-żebrowe (prezbiterium oraz nawy boczne) i sieciowe (kaplica północna). Wnętrze wyposażono w bogato zdobiony barokowy ołtarz.

Kolejnym ciekawym elementem architektury Lubina jest zamek. Pierwsza wzmianka o tym obiekcie pojawiła się w 1312 roku. Przez lata kompleks był rozbudowywany. Kres jego świetności położyła wojna 30-letnia w XVII wieku. Obecnie turyści mogą podziwiać jedynie ruiny zamku, czyli fundamenty, układ piwnic oraz kaplicę zamkową.

Na uwagę zasługuje również ratusz w Lubinie wzniesiony w latach 1768-69. Jest to murowany, dwukondygnacyjny, późnobarokowy budynek. Późniejsze prace remontowe sprawiły, że nabrał on renesansowego charakteru.

Atrakcje dla turystów i mieszkańców

Osoby, które lubią aktywnie spędzać czas, mogą skorzystać z rozbudowanych ścieżek rowerowych. Miłośnicy plażowania oraz sportów wodnych mają możliwość pojechania do Kunic (20 km od Lubina) lub do Legnicy (21 km od Lubina). W obu miejscowościach znajdują się wypożyczalnie sprzętu pływackiego.

Natomiast rodziny z dziećmi chętnie wybierają się do zoo w Lubinie. Znajduje się ono w Parku Wrocławskim. Kadra pracownicza zoo przygotowała specjalne Centrum Edukacji Przyrodniczej, które podzielone jest na szlaki tematyczne: szlak dinozaurów, ptaków, zwierząt gospodarskich, pomników przyrody oraz epoki lodowcowej. Podczas wycieczek uczestnicy dowiadują się, jak wygląda życie przeróżnych gatunków oraz co doprowadziło do wyginięcia niektórych z nich.

Zostaw komentarz