Zawody typowo męskie
Każdy człowiek ma predyspozycje do wykonywania określonego zawodu. Pod słowem predyspozycje rozumiane są wrodzone skłonności do robienia pewnych rzeczy. Na przestrzeni wieków wykształcił się podział profesji na takie, które są bardziej kojarzone z mężczyznami. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że przez długie wieki kobiety miały mniej praw niż męska część społeczeństwa.
Do zawodów dla mężczyzn zalicza się profesje wymagające dużej siły, wytrzymałości oraz sprawności fizycznej. Są to między innymi profesje górnika, drwala, kominiarza, rzeźnika, budowlańca czy hydraulika. Większość osób, słysząc zwrot mechanik samochodowy, ujrzy w wyobraźni mężczyznę. Stereotypowe podejście do kwestii zatrudnienia coraz częściej jest łamane.
Łamanie stereotypów
Coraz więcej pań podkreśla, że może wypełniać obowiązki w profesjach, uznawanych za mało kobiece. Walka o równouprawnienie zaczęła się już kilka lat temu. Podział na żeńskie i męskie profesje jest obecnie dość sztuczny, oparty na błędnych stereotypach, które należy obalać. Tak jest w przypadku operatorów wózków widłowych bądź kierowców ciężarówek. Większość osób pracujących na tych stanowiskach to mężczyźni. Oczywiście może to wynikać z osobistych predyspozycji poszczególnych jednostek, a nie z twierdzenia, według którego kobiety są gorszymi kierowcami.
Kobiety w męskich zawodach
Wiele pań decyduje się na zawody, postrzegane jako typowo męskie. Obecnie nikogo już nie dziwią kobiety w policji. Jednak na początku panie w mundurze, czy to policyjnym, czy żołnierskim mogły wywoływać uśmiech na twarzy. Część dziewcząt miało za sobą przykre doświadczenia, ponieważ nikt nie traktował ich poważnie. Dostawały do wypełnienia mało ambitne zadania, a przy awansach je pomijano. Podobne sytuacje zdarzają się także dzisiaj, jednak są objawem dyskryminacji, która jest zwalczana.
Także mężczyźni wybierają profesje, które przez lata kojarzyły się z kobietami. Pielęgniarz, czy wychowawca w przedszkolu już nikogo nie wprawią w zdziwienie. Psychologowie podkreślają, że przy wyborze ścieżki życiowej powinno się brać pod uwagę predyspozycje, talent, zainteresowania oraz sprawność fizyczna. Kwestia płci nie może odgrywać głównej roli, która dodatkowo stawia ograniczenia. Dlatego każda osoba, niezależnie od płci, ma otwarty dostęp do rozmaitych zawodów.